SUFITY NAPINANE- informacje podstawowe, czyli co i jak?
Sufit napinany to świetna alternatywa dla standardowych rozwiązań takich jak podwieszany sufit z płyty kartonowo-gipsowej. Odporny na pęknięcia i zabrudzenia stanie się integralną częścią każdego pomieszczenia.
To nic innego jak elastyczny materiał PVC w swojej strukturze przypominający grubą folię budowlaną. Tworzony jest on pod konkretny wymiar danego pomieszczenia, na zamówienie klienta indywidualnego, dzięki czemu pasuje idealnie, gubi nierówności ścian oraz spełnia wymogi estetyczne (takie jak kształt, kolor, przepuszczalność światła) właściciela.
Jak się go montuje?
Pierw należy wykonać stelaż pod sufit- na ścianach pod macierzystym sufitem montujemy aluminiowe listwy ze specjalnie przygotowanym otworem po całej jej długości. Następnie sufit zaczepiamy punktowo, aby był on odpowiednio dopasowany. Pozostaje już jedynie rozgrzać folię i po jej brzegach wpiąć ją w otwory w listwach. Całość, w zależności od rozmiaru, trwa od kilku do kilkunastu godzin.
Wady i zalety.
Główną zaletą sufitów napinanych jest ich trwałość. Producenci nie boją się dawać gwarancję od 10 do 15 lat na papierze. Dzięki temu mamy pewność, że folia nie pęknie, nie obwiśnie, nie odbarwi się, a łączenia wytrzymają.
Kolejną zaletą jest szybkość montażu. Większość sufitów powstaje w ciągu jednego dnia. Dodatkowo nie ma potrzeby wynoszenia mebli. Warto też wspomnieć, iż montaż praktycznie nie powoduje żadnego bałaganu- jedyny pył który powstaje jest wynikiem przykręcania aluminiowych listew do ścian.
Sufity napinane są antystatyczne, co oznacza że nie przyciągają kurzu. W razie jakiegoś mechanicznego ubrudzenia (np. korek od szampana) bądź chęci odświeżenia wystarczy folię wyczyścić preparatami do mycia szyb. Posiadają one również atesty, nie uczulają. W sytuacji pożaru sufit strzeli podobnie jak balon, co oznacza, że nie będzie powodował żadnych szkód, takich jak skraplanie czy kopcenie.
Sufit wytrzymuje obciążenie 100 kg na metr kwadratowy. Oznacza to, że w razie zalania cała woda zbierze się w folii. Nie będzie żadnych szkód, a ekipa, która sufit montowała pozbędzie się wody w ciągu kilku godzin.
Wadą może okazać się cena, która waha się od 100 do nawet 320 złotych za metr kwadratowy. Jest to cena za całość realizacji, włącznie z montażem. Zależna jest ona od wykonawcy, rodzaju folii (błyszcząca, matowa, transparentna, satynowa) oraz trudności montażowych (np. duża ilość kątów w pomieszczeniu).
Wadą również może być konieczność skorzystania z usług ekipy montażowej, ponieważ do zawieszenia sufitu potrzebne są specjalistyczne narzędzia oraz sporo doświadczenia (rozgrzaną folię łatwo uszkodzić).